Czytniki dalekiego zasięgu UHF RFID

Wielokanałowy kontroler R640

Czytniki dalekiego zasięgu pracujące w oparciu o UHF RFID, umożliwiają odczyt pasywnych (bezbateryjnych) identyfikatorów RFID z odległości przekraczającej nawet 10 metrów.

Czytniki oraz tagi (identyfikatory) UHF RFID ze względu na duży zasięg i szybkość odczytu znajdują zastosowanie m.in. w systemach parkingowych, logistyce, systemach magazynowych, placach budów, zliczaniu osób, czy nawet w obiegu dokumentów.

W celu zachowania kompatybilności z innymi rozwiązaniami Polsystem, działającymi w oparciu o karty/breloki zbliżeniowe krótkiego zasięgu, stosuje się identyfikatory hybrydowe tzn. pracujące jednocześnie jako standardowe karty zbliżeniowe na częstotliwości 125KHz oraz identyfikatory dalekiego zasięgu, pracujące na częstotliwości 868 MHz.

Przykład zastosowania w systemach parkingowych: Identyfikator RFID zostaje umieszczony na szybie wewnątrz pojazdu np. w postaci stckera przyklejanego do przedniej szyby. W momencie kiedy pojazd zbliży się do punktu kontrolnego, identyfikator zostanie automatycznie odczytany przez czytnik a kontroler zweryfikuje prawo dostępu pojazdu. Następnie, jeśli identyfikator jest uprawniony do wjazdu, nastąpi otwarcie szlabanu czy bramy. Identyfikacja może dotyczyć nie tylko pojazdu, ale również osoby posiadającej własny identyfikator. Cała procedura odczytu, weryfikacji i otwarcia szlabanu jest w pełni automatyczna i zajmuje kilka sekund a odczytane dane zostają zapisane w bazie danych.

Przykład zastosowania w kontroli/ewidencji ruchu osób po obiekcie: Tag RFID zostaje przekazany osobie w formie karty z nadrukiem pełniącej funkcję identyfikatora osobowego. Anteny czytników, które zostaną umieszczone w korytarzach lub innych przejściach, zarejestrują osoby/grupy osób, które przechodziły danym ciągiem komunikacyjnym a informacje te zostaną zapisane w bazie danych. Dane takie mogą być niezastąpione w tworzeniu różnych raportów np. listy obecności czy listy ewakuacyjnej (ilość osób w strefach).

W skład zestawu elementów umożliwiających odczyt identyfikatorów w technologii UHF RFID wchodzą następujące urządzenia:

• Kontroler R640

• Moduł wykonawczy C001

• Antena A450

Wielokanałowy Kontroler R640

Obsługuje operacje szybkiego odczytu i zapisu identyfikatorów. Zasięg odczytu 8-10 m w zależności od otoczenia.

Moduł wykonawczy C001

Zapewnia interfejs komunikacyjny pomiędzy kontrolerem R640 a urządzeniami wykonawczymi np. szlabanami, barierami, furtami. Umożliwia kontrolę do 4 urządzeń wymagających niezależnych sygnałów otwarcia oraz zamknięcia bądź do 8 urządzeń wymagających jedynie sygnału otwarcia (N.O.).

Antena A450

Zewnętrzna antena UHF dalekiego zasięgu. Współpracuje z Kontrolerem R640.